La Liga dominuje w nominacjach do złotej piłki
France Football ogłosiło listę nominowanych do prestiżowych nagród piłkarskich, w tym do Ballon d'Or, uznawanej za najważniejsze indywidualne wyróżnienie w futbolu. Hiszpańska piłka ma szansę na spore sukcesy podczas gali, a kluby La Liga są mocno reprezentowane w kilku kategoriach.
Wśród nominowanych do Kopa Trophy, nagrody dla najlepszego młodego gracza roku, znalazło się aż pięciu zawodników z Realu Madryt i FC Barcelony. Warto zaznaczyć, że od czterech lat to właśnie przedstawiciele tych drużyn sięgają po to trofeum, co podkreśla dominację hiszpańskich gigantów w szkoleniu talentów. La Liga ma także swoich reprezentantów w walce o Yashin Trophy, czyli nagrodę dla najlepszego bramkarza.
W tej kategorii nominowani zostali Jan Oblak z Atletico Madryt oraz Thibaut Courtois z Realu Madryt. Courtois ma już na koncie to wyróżnienie - zdobył je w 2022 roku po znakomitym sezonie, w którym poprowadził swój zespół do triumfu w Lidze Mistrzów. Obaj bramkarze mają jednak silną konkurencję. Faworytem może być Gianluigi Donnarumma, który wraz z PSG świętował sukces w Champions League, a także Emiliano Martinez, zwycięzca Yashin Trophy z ostatnich dwóch lat. Oblak, mimo solidnych występów, nie zdołał pomóc Atletico w kluczowych starciach z Barceloną w lidze czy z Realem w europejskich rozgrywkach. Z kolei Courtois musiał zmierzyć się z trudnymi momentami, jak choćby wysoka porażka z Arsenalem, gdzie stracił aż pięć goli, a także liczne bramki w El Clasico, choć w części z tych meczów między słupkami stał Andriy Lunin.
W kategorii kobiecej o Yashin Trophy powalczy Cata Coll z FC Barcelony. Bramkarka odegrała kluczową rolę w drodze swojego zespołu do finału Ligi Mistrzów, a także błysnęła formą podczas trudnej kampanii reprezentacji Hiszpanii, która zdobyła srebrny medal na Euro. Mimo to, z uwagi na świetne występy takich zawodniczek jak Ann-Katrin Berger czy Hannah Hampton, Coll jest raczej outsiderką w tej rywalizacji.
Źródło: Football Espana
🚨 Full list of nominees: pic.twitter.com/EfDi38sPkA
— Atletico Universe (@atletiuniverse) August 7, 2025
The contenders for the #ballondor Yashin Trophy 🧤
— UEFA Women’s Champions League (@UWCL) August 7, 2025
Who is your favourite between the sticks? 💫#UWCL || #WEURO2025 pic.twitter.com/QvtgsO5jZU