Sędziowski gwizdek podczas meczu ligowego we Włoszech po raz pierwszy zabrzmiał w 1898 roku, sama serie A została założona w 1929 roku. W międzyczasie formuła rozgrywek się wielokrotnie zmieniała, niemniej w każdym przypadku tryumfator rozgrywek zdobywał tytuł piłkarskiego Mistrza Włoch.

Ciekawostką rozgrywek jest to, że klub, który minimum 10 razy sięgnie po tytuł mistrza kraju, może nad herbem umieszczać gwiazdę. Jak dotąd zaledwie trzy kluby mogą cieszyć się tym prestiżowym wyróżnieniem. To oczywiście Juventus Turyn (aż 35 razy wygrywał Serie A), oraz AC Milan i Inter Mediolan (po 18 tryumfów). Blisko tego zaszczytu jest FC Genona, która ma na swoim koncie 9 tytułów Mistrza Włoch, ale nie zanosi się, by w najbliższych sezonach team z Genui zdobył kolejny tytuł. Mecze online cieszą się sporym zainteresowaniem, liga włoska uważana jest za jedną z najsilniejszych, choć gra niekiedy określana jest jako „monotonna”. Specyfika Serie A jest dość wyjątkowa na tle innych europejskich lig, niemniej na Półwyspie Apenińskim gra wielu znakomitych piłkarzy. Sięgając po transmisje na żywo należy wiedzieć, że najbardziej zasłużonym piłkarzem Serie A jest Paolo Maldini, legendarny stoper Milanu zagrał aż 647 meczów w rozgrywkach ligowych, na drugim miejscu jest Gianluigi Buffon, trzeci to Totti.

Najbardziej znanym Polakiem, który zapisał się dużymi zgłoskami w rozgrywkach Seria A jest Zbigniew Boniek, który grał w Juventusie w czasach, kiedy klub z Turynu odnosił duże sukcesy. Obecnie mecze na żywo z Seria A to przede wszystkim pojedynki… Napoli. Dlaczego? Polscy kibicie oglądają mecze tego klubu dla dwóch rodaków, Piotra Zielińskiego i Arkadiusza Milika. Obaj to piłkarze wyjściowej jedenastki, którzy znakomicie radzą sobie w rozgrywkach i cieszą oko niejednego kibica. Obecnie w Seria A rywalizuje 20 drużyn, a więc każdy z klubów musi rozegrać 38 pojedynków. Ale nie zawsze tak było, wcześniej zdarzało się, że liga była skromniejsza i rywalizowało w niej 16 lub 18 zespołów.