Primera Division zdominowana jest dziś przez trzy znakomite kluby: FC Barcelonę, Real Madryt i Atletico Madryt. Każdy z tych klubów jest w stanie wygrać każde rozgrywki, w tym rywalizację w Lidze Mistrzów.

Historia hiszpańskiej ligi piłkarskiej, uważanej obecnie za jedną z najsilniejszych na świecie, sięga 1929 roku, wówczas po raz pierwszy rozegrano sezon, który wyłonił klubowego mistrza kraju. W latach 1936-1939 rozgrywki były zawieszone ze względu na trwającą w Hiszpanii wojnę, ale o dziwo w czasach II Wojny Światowej Primiera Divison rywalizowała. W 1940 i 1941 roku, kiedy na świecie na dobre trwała najbardziej okrutna z wojen, w Hiszpanii rządziło niepodzielnie Atletico Madryt, które dwa razy z rzędu sięgało po tytuł Mistrza Hiszpanii.

Mimo tych sukcesów, to nie Atletico jest najbardziej utytułowanym klubem na Półwyspie Iberyjskim, ale inny madrycki klub, czyli legendarny Real. Królewscy aż 33 razy w historii rozgrywek sięgali po tytuł mistrza kraju, aż 7 razy więcej niż niemniej znana w świecie FC Barcelona. W hiszpańskiej lidze grali i grają najbardziej znani piłkarze, Lionel Messi, Ronaldo, Raul, czy Cristiano Ronaldo. To właśnie dla tych piłkarzy i dla tych kibiców mecze online cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Kiedy tylko w sieci pojawiają się transmisje na żywo z pojedynków Realu i Barcelony, to cały świat fanów futbolu wstrzymuje oddech. Wielka wojna, Gran Derbi, to najbardziej prestiżowa piłkarska potyczka na świecie. Jeśli spojrzeć na mecze na żywo, to właśnie te mecze są najczęściej transmitowane, cieszą się większym uznaniem niż turnieje reprezentacji!

Swego czasu wiele mówiło się o ewentualnym transferze Roberta Lewandowskiego do Królewskich, ale ostatecznie nasz napastnik nadal reprezentuje monachijskie barwy. Polakiem, którego najbardziej w Madrycie poznano, jest Jerzy Dudek, który u schyłku kariery był rezerwowym bramkarzem w Realu.

Charakterystyczną cechą rozgrywek w Primera Division jest to, że poza Realem, Barceloną i Atletico pozostałe kluby zacznie odbiegają finansami i jakością gry od tych klubowych legend, przez co nie zawsze rozgrywki hiszpańskiej ligi cieszą się dużym zainteresowaniem. Transmisje na żywo najczęściej dotyczą tylko pojedynków klubów znajdujących się w czołówce tabeli.