W meczu 1. kolejki eliminacji Mistrzostw Świata 2026 Polska pokonała Litwę 1:0. Spotkanie odbyło się 21 marca 2025 roku o godzinie 20:45 na Stadionie Narodowym w Warszawie, a głównym arbitrem był Anastasios Sidiropoulos z Grecji. Mimo że mecz nie obfitował w liczne bramki, to emocje trwały do ostatnich sekund.
Pierwsza połowa nie przyniosła żadnych goli. Choć obie drużyny starały się stwarzać okazje, żadna z nich nie potrafiła skutecznie pokonać bramkarza. Polska miała lekką przewagę, ale zarówno Łukasz Skorupski, jak i jego odpowiednik po stronie Litwy, Edvinas Gertmonas, nie musieli interweniować w sytuacjach kryzysowych. W 47. minucie Robert Lewandowski podał do Jakuba Piotrowskiego, który niestety nie trafił w bramkę, gdy jego strzał z pola karnego minął poprzeczkę.
W drugiej połowie emocje zaczęły rosnąć. Pierwszą żółtą kartkę w meczu zobaczył Edgaras Utkus, który w 55. minucie ostro zablokował przeciwnika. Niedługo po tym, w 61. minucie, nastąpiły pierwsze zmiany w obu drużynach. W Litwie na boisko weszli Fedor Cernych i Giedrius Matulevicius, natomiast Polska wprowadziła Jakuba Kamińskiego oraz Krzysztofa Piątka. Zmiany te miały na celu ożywienie gry, zwłaszcza w ataku.
W 70. minucie Polska ponownie znalazła się w sytuacji, w której Kamil Piątkowski otrzymał żółtą kartkę za faul. Tuż po tym, w 71. minucie, Litwa miała swoją szansę na bramkę. Giedrius Matulevicius znalazł się w dobrej sytuacji w polu karnym, jednak Łukasz Skorupski wykazał się świetną interwencją, blokując strzał nogami. W 74. minucie Litwa była zmuszona do kolejnej zmiany, gdy kontuzjowany Pijus Sirvys opuścił boisko, a zastąpił go Titas Milasius.
Gdy wydawało się, że mecz zakończy się remisem, w 81. minucie Robert Lewandowski rozwiązał worek z bramkami. Strzał napastnika Polski z krawędzi pola karnego, po rykoszecie, trafił do siatki, a Gertmonas był bezradny. Po chwilowej weryfikacji VAR, sędzia potwierdził, że gol Lewandowskiego powinien zostać uznany. Cała drużyna Polska szalała z radości, a Lewandowski nie krył swojej ekscytacji.
GOOOOOOL! ⚽️ Polska wychodzi na prowadzenie w meczu z Litwą!
— TVP SPORT (@sport_tvppl) March 21, 2025
𝐑𝐎𝐁𝐄𝐑𝐓 𝐋𝐄𝐖𝐀𝐍𝐃𝐎𝐖𝐒𝐊𝐈 🇵🇱
🔴🎥 Oglądaj mecz #POLLTU 👉 https://t.co/lpuvRNPtMW pic.twitter.com/c1FSsOVWJF
Polska, mimo kontuzji Lewandowskiego w 86. minucie, kiedy to musiał opuścić boisko, utrzymała prowadzenie. Na boisku pojawił się Adam Buksa, a Litwa nie miała już czasu, by odpowiedzieć. Mimo kilku zmian i starań, wynik nie uległ zmianie. Mecz zakończył się wynikiem 1:0 na korzyść Polski, co pozwoliło gospodarzom zdobyć cenne trzy punkty w walce o awans do Mistrzostw Świata.
Składy drużyn:
Polska: Ł. Skorupski; K. Piątkowski, J. Bednarek, J. Kiwior; M. Cash, S. Szymański, J. Moder, J. Piotrowski, P. Frankowski; K. Świderski, R. Lewandowski
Litwa: E. Gertmonas; K. Kažukolovas, E. Utkus, A. Tutyškinas; P. Širvys, D. Antanavičius, G. Gineitis, J. Lasickas; P. Golubickas, A. Dolžnikov, A. Kučys
UFF... WYGRYWAMY Z LITWĄ 🇵🇱
— TVP SPORT (@sport_tvppl) March 21, 2025
🔴🎥 Wszystkie reakcje po #POLLTU znajdziesz na 👉 https://t.co/fQGmCqKBbi pic.twitter.com/JoPDRyqZLL