Argentyna i Urugwaj chcą mundialu

Argentyna i Urugwaj chcą mundialu

Już raz mieli okazję gościć najlepsze reprezentacje świata na mundialu. Teraz chcą zorganizować Mistrzostwa Świata w piłce nożnej wspólnie. Argentyna i Urugwaj chcą tej imprezy w 2030 roku i mają spore szanse na to, by FIFA przyznała im organizacje tego turnieju.

Urugwaj organizował Mistrzostwa Świata w 193 roku i jako gospodarz tryumfował w turnieju. W finałowym meczu pokonał Argentynę 4:2 i to był jeden z dwóch razów, jak reprezentacja tego kraju sięgnęła po puchar Mistrza Świata.
Argentyna natomiast gospodarzem mundialu była w roku 1978, co ciekawe, także jako organizatorzy Argentyńczycy okazali się mało gościnni i turniej wygrali, w finale pokonali Holandię 3:1 (po dogrywce). Argentyna – podobnie jak Urugwaj – także dwukrotnie zdobywała tytuł Mistrzów Świata. I choć obie reprezentacje zwykle jadą na mundiale w roli kandydatów do medalu, to w ostatnim czasie trudno było im w walce o końcowy tryumf. Bliżej tytułu mistrza byli Argentyńczycy, którzy na mundialu w 2014 roku w finale zagrali przeciwko Niemcom, ale po dogrywce ulegli 1:0.
Teraz Argentyna wraz z Urugwajem chce przygotować się do organizacji Mistrzostw Świata, wspólna kandydatura została już zgłoszona. Oba kraje chcą zorganizować najważniejszy turniej piłkarski świata w 2030 roku.
Jeśli władze FIFA przyznają organizację mistrzostw tym krajom z Ameryki Południowej, to na pewno mecze na zywo w internecie będzie można obejrzeć za pośrednictwem naszego portalu. Warto na chwilę zastanowić się, czy ta kandydatura ma szanse powodzenia. Wydaje się, że tak. Obecnie trwa pewnego rodzaju trend przydzielania znaczących imprez sportowych współgospodarzom, czyli dwóm krajom. W podobnej sytuacji znalazła się Polska, która w 2012 roku organizowała wraz z Ukrainą Mistrzostwa Europy. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że zarówno Argentyna, jak i Urugwaj już teraz dysponują całkiem przyzwoitą infrastrukturą sportową, która umożliwia organizację tego rodzaju imprezy.

Ale rywalizacja o mundial będzie zacięta. Z podobną propozycją wystąpili również Kolumbijczycy, a także Chilijczycy. Mistrzostw u siebie chcą tez Wyspy Brytyjskie z Anglią na czele, Australia wspólnie z Nową Zelandią, a także dziesięć państw południowoazjatyckich (m.in. Tajlandia, Filipiny, Wietnam i Indonezja). Ta ostatnia oferta wydaje się bardzo egzotyczna, wydaje się tutaj, że wielość gospodarzy (którzy mieliby prawo gry w mundialu bez eliminacji) zniechęci władze FIFA, taka decyzja mogłaby bowiem znacznie zaniżyć poziom mistrzostw.

Tymczasem już za dwa lata mundial w Rosjo, zapewne będziemy w ramach mistrzostw transmitować mecze live za darmo na naszym portalu. Za sześć lat Mistrzostwa Świata na pewno odbędą się w Katarze, nie jest jeszcze znany gospodarz turnieju za dziesięć lat. Natomiast trwa zacięta walka pomiędzy kandydatami, którzy rywalizują o prawo przejęcia mundiali za 14 lat, najmocniejszymi kandydaturami zdaja się być Anglicy oraz wspominana Argentyna z Urugwajem. Zapraszamy, śledźcie mecze live wyniki na naszym portalu. Będziemy na bieżąco informować o pomysłach potencjalnych organizatorów mundialów.

Podobne artykuły