Arsenal Londyn - Bayern Monachium 3:1
W meczu 5. kolejki UEFA Champions League na Emirates Stadium w Londynie, Arsenal Londyn pokonał Bayern Monachium wynikiem 3:1. Gole dla gospodarzy strzelili Jurrien Timber w 22. minucie, Noni Madueke w 69. minucie oraz Gabriel Martinelli w 77. minucie. Dla gości trafił Lennart Karl w 32. minucie, wyrównując stan rywalizacji w pierwszej połowie.
Pierwsza połowa: Arsenal obejmuje prowadzenie, Bayern wyrównuje
Mecz rozpoczął się od ostrożnej gry obu drużyn, z Bayernem Monachium próbującym kontrolować posiadanie piłki poprzez precyzyjne podania. Wczesne okazje nie przyniosły goli, ale Arsenal Londyn stopniowo zyskiwał przewagę. W 22. minucie Jurrien Timber wykorzystał rzut rożny, głową pakując piłkę do siatki i dając gospodarzom prowadzenie 1:0. Chwilę później Bayern odpowiedział, gdy w 32. minucie Lennart Karl otrzymał prostopadłe podanie od Serge'a Gnabry'ego i spokojnie umieścił piłkę w bramce, wyrównując na 1:1.
Przed przerwą obie ekipy miały szanse na zmianę wyniku. Eberechi Eze z Arsenalu minął prawy słupek po idealnym podaniu, a Josip Stanišić z Bayernu strzelił obok bramki. Żółte kartki otrzymali Jonathan Tah i Konrad Laimer z Bayernu, a także Myles Lewis-Skelly z Arsenalu za faule. Pierwsza połowa zakończyła się remisem, z Arsenalem pokazującym większą determinację w ataku, choć Bayern utrzymywał posiadanie piłki na poziomie 78% w pewnym momencie.
Sędzia Marco Guida musiał interweniować kilka razy, karząc ostre wejścia. Zmiana w 38. minucie, gdy Noni Madueke zastąpił Leandro Trossarda, dodała dynamiki ofensywie Arsenalu. Mimo to, Manuel Neuer z Bayernu zachował czujność, broniąc strzały gospodarzy. Połowa upłynęła pod znakiem wyrównanej walki, z trzema strzałami każdej drużyny.
Druga połowa: Arsenal dominuje i zapewnia zwycięstwo
Po przerwie Arsenal Londyn kontynuował pressing, tworząc liczne okazje. W 48. minucie Bukayo Saka zmusił Manuela Neuera do świetnej interwencji po strzale w kierunku szczytu bramki. Bayern próbował kontratakować, ale David Raya z Arsenalu zatrzymał uderzenie Lennarta Karla w 56. minucie. W 69. minucie Noni Madueke wykorzystał podanie Riccardo Calafioriego, strzelając z bliska na 2:1 i przywracając prowadzenie gospodarzom.
Bayern Monachium wprowadził zmiany, w tym Leona Goretzkę i Raphaela Guerreiro, próbując odwrócić losy meczu. Jednak w 77. minucie Gabriel Martinelli, po podaniu Eberechiego Eze, znalazł się sam na sam z Neuerem i zimno umieścił piłkę w siatce, ustalając wynik na 3:1. Gospodarze kontrolowali grę, wymieniając krótkie podania i blokując ataki rywali.
W końcówce żółte kartki obejrzeli William Saliba i Mikel Merino z Arsenalu za faule, a także trener Bayernu Vincent Kompany. Manuel Neuer wykonał kluczową obronę w 90. minucie, zatrzymując główkę Riccardo Calafioriego. Bayern miał okazję w doliczonym czasie, ale Min-Jae Kim strzelił ponad poprzeczką. Arsenal utrzymał przewagę, kończąc mecz z 11 atakami wobec 5 rywali.
Zmiany w Arsenalu, jak wejście Martina Odegaarda i Bena White'a, wzmocniły defensywę. Bayern nie zdołał przełamać obrony gospodarzy, mimo prób Michaela Olise'a, którego strzał w 65. minucie został zablokowany na linii. Druga połowa należała do Arsenalu, który skutecznie wykorzystał błędy przeciwników.
Arsenal Londyn: David Raya; J. Timber, W. Saliba, Cristhian Mosquera, M. Lewis-Skelly; E. Eze, Martín Zubimendi, D. Rice; B. Saka, Mikel Merino, L. Trossard.
Bayern Monachium: M. Neuer; J. Stanišić, J. Tah, D. Upamecano, K. Laimer; J. Kimmich, A. Pavlović, M. Olise, S. Gnabry; H. Kane.