Eliminacje Euro 2016, Grupa G: Historyczne powiązania

Eliminacje Euro 2016, Grupa G: Historyczne powiązania

Bardzo ciekawa grupa pod względem historycznym. Spotykają się tu byłe monarchie, Imperium Rosyjskie oraz Austro-Węgry, dodatkowo Szwedzi, a wisienką na torcie będą żywiołowi mieszkańcy zawsze gorącego i wpływowego regionu Bałkanów – Czarnogórcy.
Liderem są Austriacy, ale to przywództwo w grupie przyszło im w bólach. Na początek eliminacji zremisowali ze Szwedami 1:1, co było dość przewidywanym wynikiem, później jednak już tylko wygrywali, ale skromnie – 2:1 z Mołdawią i 1:0 z Czarnogórą. Siedem punktów jednak wystarczyło, aby być pierwszym po trzech kolejkach. Prawdziwy sprawdzian dla Austriaków to listopadowe spotkanie z Rosją, które na pewno łatwe nie będzie.

To właśnie Rosjanie zajmują drugą pozycję w grupie G, jest to mocna kadra, ale jej gra i na pewno wyniki, jeśli weźmiemy pod uwagę jakich mieli rywali – budzą wiele zastrzeżeń. Na początek rozgromili co prawda 4:0 Lichtenstein, ale już remis z Mołdawią 1:1 to kompromitacja dla takiej kadry. Remis ze Szwedami 1:1 może być kluczowy w tych eliminacjach, o ile Rosjanie postawią się w listopadzie Austriakom.
Natomiast z wyników, zajmujących trzecie miejsce Szwedów ich kibice mogą być zadowoleni – zremisowali z głównymi kandydatami do awansu, a więc zarówno z Rosją jak i Austrią po 1:1. Problemu nie stanowił dla nich Lichtenstein, który ograli 2:0. Jeśli Szwedzi równie pewnie pokonają Czarnogórców, a w dalszej perspektywie Mołdawię – będą mieli wielkie szanse na wywalczenie bezpośredniego awansu do Euro we Francji.

Czarnogóra to bardzo młody zespół na arenie europejskiej, ale posiada szereg graczy nietuzinkowych i znanych w Europie. Dlatego też fakt iż nie zebrali kompletu punktów w spotkaniach z Mołdawią i Lichtensteinem na pewno powtrzymał ich optymistyczne nastawienie. Mołdawię pokonali 2:0, ale Lichtensteinowi nie potrafili wbić gola, a mecz zakończył się bezbramkowo. Teraz czeka ich ciężki mecz ze Szwedami.
Tabelę zamykają mający po jednym punkcie Lichtenstein i Mołdawia, ale to Mołdawianie mogą „czuć się lepsi”, zdobyli przede wszystkim dwa trafienia, przy zerowym dorobku Lichstensteinu.
Austria – Rosja
Czarnogóra – Szwecja
Mołdawia – Lichtenstein

Podobne artykuły

Wraca Ekstraklasa