Eliminacje Euro 2016, Grupa H: Dwóch faworytów

Ostatnia z grup sześciozespołowych, w której po losowaniu można było już typować pierwszą trójkę, a już na pewno dwójkę, oczywiście Włochów i Chorwatów. Do grona zaliczyć można też Norwegów, ale ci będą musieli uważać na zawsze walecznych Bułgarów.

Liderem tej grupy są Chorwaci, którzy zainkasowali komplet punktów we wszystkich trzech dotychczasowych spotkaniach. Na początku eliminacji pokonali Maltę 2:0, następnie Bułgarów 1:0, aby w trzeciej kolejce popisać się skutecznością strzelecką – rozbijając Azerbejdżan aż 6:0.

Dwóch z trzech rywali Chorwatów mieli też Włosi, którzy także z kompletem dziewięciu punktów przebrnęli przez początek eliminacji, z Maltą wygrali jednak tylko 1:0, a przede wszystkim z Azerbejdżanem – ledwie 2:1! O wiele lepiej poradzili sobie z dość mocnymi Norwegami, pokonując ich 2:0. Bilans Chorwatów po trzech kolejkach to 9:0, Włochów natomiast 5:1. To właśnie spotkanie między tymi kadrami będzie elektryzowało Europę podczas następnej, listopadowej kolejki. Mecz o prymat w grupie.

Trzecie miejsce zajmują Norwegowie, którzy ulegli co prawda Włochom, ale pokonali też 2:1 Bułgarów, a więc zespół, który może im zagrozić w walce o trzecie, barażowe miejsce. Przy takiej dyspozycji Włochów i Chorwatów ciężko uwierzyć, że Norwegowie zajmą wyższą lokatę i awansują bezpośrednio na Euro. Pokonali też Maltę 3:0, a teraz ich czeka pojedynek, w którym muszą wypaść równie przekonująco co w spotkaniu z Maltańczykami.

Bułgarzy mieli szansę, ale ją można powiedzieć, że już zaprzepaścili, pokonali co prawda Azerbejdżan, ale tylko 2:1, natomiast w następnych meczach już tylko przegrywali. O ile porażkę z Chorwacją można im wybaczyć, tak przegrywanie z Norwegami, z którymi mogli nawiązać bezpośrednią walkę o pozycję barażową. Teraz szansa na odbicie, ale też możliwą wpadkę – mecz z Maltą.

Malta nie zdobyła żadnego punktu, nawet nie strzeliła bramki, jest to zdecydowanie dostarczyciel punktów. Podobnie jak ostatni Azerbejdżan, jednak oni sprawiali pewne problemy swoim przeciwnikom, strzelili nawet dwa gole, ale stracone dziesięć goli ustawia ich na dnie grupy.
Włochy – Chorwacja
Azerbejdżan – Norwegia
Bułgaria – Malta

Podobne artykuły