Smartband – opaska sportowa i wierny towarzysz aktywności
fot. unsplash.com

Smartband – opaska sportowa i wierny towarzysz aktywności

Smartband to sojusznik naszych aktywności. Nie tylko podczas regularnych treningów, ale także podczas zwykłego codziennego ruchuTo także strażnik naszego zdrowia i atrakcyjnego wyglądu, który skrupulatnie informuje nas o tym, czy aby na pewno mamy wystarczająco dużo ruchu. 


Nie bez powodu smartband jest określany także jako opaska monitorująca. To niewielkie urządzenie elektroniczne noszone na nadgarstku powie nam o nas (prawie) wszystko. I to nie tylko o tym, co się działo w dzień z naszą aktywnością, ale także o tym, jak przebiegała nasza noc. A to dlatego, że monitoruje także ilość i jakość snu. Nowoczesny smartband to jedno z najczęściej kupowanych sportowych akcesoriów. Nic więc dziwnego, że wiele firm zdecydowało się na ich produkcję. Wciąż do najpopularniejszych należą: smartband Xiaomi (Xiaomi Mi Band 6, 4, 5), Huawei Band 6 i 4 czy Media-Tech. Warto jednak osobiście przyjrzeć się ofercie i wybrać smartband, który to właśnie nam będzie najbardziej odpowiadał. 


Inteligentna opaska – funkcje


Zacznijmy więc od podstaw, czyli od tego, jakie funkcje ma przeważnie dobrej jakości opaska sportowa. Podstawowe to: liczenie zrobionych w ciągu dnia kroków, mierzenie przebytego dystansu i czasu, jaki nam on zajął (wyniki wyświetlają się w czasie rzeczywistym). Smartbandy to także podsumowanie spalonych kalorii – takie informacje są kluczowe dla wszystkich, którzy dbają o linię. Są też opaski, które mają wbudowany pulsometr, GPS czy też monitorują pracę naszego serca – tego typu urządzenia szczególnie polecane są dla osób regularnie trenujących, często na zewnątrz. Zaawansowane opaski potrafią rozpoznać rodzaj aktywności fizycznej (bieg, rower, pływanie – niektóre smartbandy to wodoszczelność wynosząca 5 ATM) i uruchamiają funkcje do ich monitorowania Dla zapominalskich i dla tych, którzy wolą życie kanapowe, przydatna będzie funkcja polegająca na przypominaniu o konieczności rozprostowania kości. Dobrze zsynchronizowane ze smartfonami opaski to powiadomienia o połączeniach, SMS-ach czy aktywnościach na portalach społecznościowych. Jak już na wstępie wspomniano, opaska sportowa to nie tylko informacja o tym, na jakim poziomie są spalone kalorie, to także monitorowanie godzin snu z podziałem na sen głęboki i płytki.


Smartband, czyli opaska fitness kontra inteligentny zegarek (smartwatch)


Smartbandy często są mylone ze smartwatchami. Jaka jest więc różnica? Przede wszystkim smartwatche mają więcej funkcji, które służą do obsługi podłączonego z nimi smartfona. Można dzięki nim na przykład odbierać połączenia głosowe. Smartwatche mają też różne gry i aplikacje. Są też przeważnie od smartbandów droższe.


Opaski sportowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?


Wymienne paski, kolor to aspekty estetyczne, na które na pewno warto zwrócić uwagę, wybierając opaskę sportową dla siebie czy na prezent dla innych. Ważna ze względów praktycznych jest także wielkość wyświetlacza oraz wytrzymałość i mała waga. Bardzo atrakcyjne  są także smartbandy dla dzieci i młodzieży – takie opaski są w różnych kolorach i z wizerunkami kultowych postaci (także bajkowych). Taka opaska fitness może skutecznie – jako elektroniczny gadżet, za którymi młodzi ludzie przepadają – zachęcić do ruchu. Przy zakupie należy również zwrócić uwagę na to, z jakimi systemami operacyjnymi opaska jest kompatybilna (Android czy iOS). Przede wszystkim powinniśmy jednak skoncentrować się na funkcjach opaski fitness, które naprawdę się nam przydadzą. Chociaż z drugiej strony tych dodatkowych nadprogramowych będzie nam żal, że tkwią takie bezużyteczne i być dzięki temu poszerzymy swoje pole aktywności?


Asystent zdrowia monitorujący naszą aktywność fizyczną, czyli smartband, to przydatny i atrakcyjny gadżet, który wiernie będzie służył przez cały rok niezależnie od wieku jego posiadacza – jest więc udaną inwestycją.


 

Podobne artykuły